Fonty na stronie – jakiej licencji potrzebujesz?

Fonty na stronie mogą być użyte nie tylko w tekście za pomocą reguły @font-face. Można ich użyć na wiele sposobów, prawda? Na stronie mogą się znajdować różnego rodzaju materiały takie jak obrazki, banery – i co wtedy? Czy wiesz jakiej licencji potrzebujesz?

Wszystko zależy od tego jak użyjesz fontu i co finalnie powstanie.

A oto kilka przykładów.

Obrazki

Możliwe, że potrzebujesz po prostu wrzucić obrazek na stronę internetową – przykładowo w formacie JPG, PNG. Zwykły obrazek, zamknięty plik, napis lub tekst stworzony konkretnym fontem.

Najczęściej wystarczy do tego zwykła licencja desktopowa, która pozwala na tworzenie obrazków i grafik. Jeżeli w treści licencji trafisz na zakaz takiego użycia – będziesz musiał kupić inną licencję. Ale zazwyczaj do takich celów desktopowa jest wystarczająca.

Tekst na stronie

Jeżeli chcesz wyświetlić tekst na stronie używając fontu który wybrałeś, musisz mieć licencję webową. Używając plików w specjalnie przygotowanych pod przeglądarki formatach (czyli eot, woff, svg), możesz zmienić wygląd tekstu na stronie. Wymaga to tylko dodania kodu do strony i wskazania który tekst chcesz wyświetlić tym fontem.

Czym to się różni od wrzucenia obrazka na stronę? Tekst na stronie możesz zaznaczyć, skopiować i ładnie wpasuje się on w każdą zmianę formatu strony. Możesz zmieniać wygląd tekstu na stronie – dostosować rozmiar, odległości między liniami czy marginesy.

A co jeżeli pomylisz się w tekście? W przypadku obrazka – pozostaje Ci tylko stworzyć kolejny. Nie jest to dobre rozwiązane gdy często zmieniasz treści lub gdy zależy Ci na tym, żeby strona wyglądała dobrze na wszystkich przeglądarkach, w tym na urządzeniach mobilnych (a coraz więcej osób przegląda strony właśnie na telefonach czy tabletach).

Dlatego fonty webowe będą wygodniejsze jeżeli planujesz częste zmiany tekstu lub gdy jest go po prostu dużo.

Licencję webową kupisz na konkretną domenę i na miesięczną ilość odsłon strony – od niej też będzie zależała kwota zakupu.

Banery

Na stronie możesz także umieścić animowane banery – stworzone na przykład w technologii flash.

Tutaj nie ma reguły jeśli chodzi o zakup licencji. Bywa tak, że wystarczy Ci licencja desktopowa, ale niektórzy twórcy będą wymagali dokupienia rozszerzenia licencji.

Pamiętaj, że jeżeli w licencji nie ma zapisu dot. użycia we flashu, to nie oznacza to zgody na takie użycie. Napisz wtedy do twórcy fontu lub firmy która go sprzedaje i poproś o potwierdzenie, że takie użycie będzie zgodne z warunkami licencji desktopowej, którą posiadasz.

PDF do pobrania

Na stronie możesz także umieścić pliki do pobrania, na przykład w formacie PDF. Jest to format zamknięty i do stworzenia takiego pliku potrzebna jest licencja desktopowa.

Czasami jednak licencje zabraniają udostępniania plików PDF na stronach internetowych. Spotkałam się nawet z ograniczeniem ilości osób, które taki plik mogą od Ciebie otrzymać.

Dlatego udostępniając pliki do pobrania zachowaj ostrożność i przeczytaj dokładnie licencję przed ich opublikowaniem.

Podsumowując

Jak widzisz fonty na stronach mogą być użyte na wiele sposobów, dlatego gdy słyszę „fonty na stronę” – dopytuję o co dokładnie chodzi i w jakich KONKRETNIE materiałach font będzie użyty.

To bardzo ważne żebyś zdefiniował JAK użyjesz fontu oraz jaki będzie format pliku, który w rezultacie powstanie. Od tego zależy jakiej licencji będziesz potrzebował.

Przypominam też, żebyś zawsze czytał licencję desktopową i jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zadaj je twórcy fontu. Nie zakładaj, że brak zakazu oznacza zgodę.

Share: