font czy czcionka

Font czy czcionka? Znasz różnicę?

Wiele osób pytanie mnie – dlaczego „font”? To taki niezrozumiały wyraz. Wszyscy mówią „czcionka”!

A ja uparcie mówię o fontach i dziś wyjaśnię Ci dlaczego.

Wiem, że możesz mieć wątpliwości. W końcu komputery w panelu sterowania mają „czcionki”. W Wordzie też są. Rozumiem Twoje zagubienie.

Słowo „czcionka” pojawiło się w wyniku przetłumaczenia systemu Windows na język polski. Angielskie „font” przetłumaczono na polską „czcionkę”. I stąd wszyscy znają czcionki¹.

Ale font i czcionka to nie to samo i warto znać różnicę.
Jedno i drugie to nośniki krojów pisma. Już wyjaśniam o co chodzi.

Font, czcionka, krój pisma

Krój pisma to unikalny wygląd liter. To to, co widzisz. Więc patrząc na napis widzisz krój, czyli litery o charakterystycznym kształcie. Kroje mają swoje nazwy, czyli np. mamy krój Lato, Helvetica, Times New Roman.

Kiedyś nośnikiem kroju była czcionka, czyli metalowy prostopadłościan używany w drukarstwie. To taka pieczątka – u góry ma lustrzany obraz litery, a po nałożeniu tuszu możemy odbić ją na papierze. Czcionka jest zatem utożsamiana z drukiem.

Spójrz na zdjęcie u samej góry strony. Tekst który widzisz został ułożony z czcionek, czyli pojedynczych liter. Jest to dla mnie niewyobrażalnie trudna praca. Trzeba taki tekst złożyć ręcznie. Jeżeli pomylisz się w tekście – musisz to poprawić, czyli przestawić czcionki. Po skończonej pracy trzeba odłożyć je na swoje miejsce. Czy Tobie też zawsze brakowało jednego z puzzli, bo ginął w niewyjaśnionych okolicznościach? Mi owszem :) A co dopiero tutaj! Ale już wracam do tematu.

Font jest oprogramowaniem, które pozwala na wyświetlenie kroju na ekranie monitora, laptopa, tabletu. Font to cyfrowy nośnik kroju. Z nim jest dużo łatwiej niż z czcionkami – wystarczy go zainstalować i zacząć używać.

I wracając do pytania w tytule – powinno się mówić font czy czcionka?

Często mówiąc „czcionka” chodzi nam o „czcionkę komputerową”, czyli tę, którą mamy w naszych komputerach. Ja wolę słowo „font”, bo odnosi się do oprogramowania i wiem, że wiele osób bardzo zwraca uwagę na to rozróżnienie.

Czyli podsumowując:

  • krój – zaprojektowany, jednolity wygląd liter,
  • czcionka – metalowy prostopadłościan używany w drukarstwie,
  • font – oprogramowanie pozwalające na odtworzenie kroju na ekranach urządzeń.
Ja mówię „font” ponieważ opowiadam o licencjonowaniu oprogramowania jakim jest font. Dla mnie to naturalne. Tak po prostu wybrałam. Czcionka kojarzy mi się z drukarstwem jako że układałam już czcionki (polecam!) :)

Teraz, gdy znasz różnicę między nimi, możesz wybrać które wolisz. Moim zdaniem można ich używać zamiennie. W końcu chodzi o to, żebyśmy się zrozumieli :)

Jestem bardzo ciekawa jakie jest Twoje zdanie – font czy czcionka? Jak wolisz mówić?

    Bibliografia:

  1. Informacja zaczerpnięta przeze mnie ze świetnego artykułu Pana Roberta Chwałowskiego – Czy fontami można strzelać z procy? Bardzo polecam!

 

Share: