atypi warsaw 2016

10 powodów dla których warto wziąć udział w ATypI Warsaw 2016

Niedawno została uruchomiona rejestracja na ATypI Warsaw 2016, konferencję typograficzną, która w dniach 13-17 września odbędzie się w Warszawie. Poznaliśmy też program i prelegentów. To prawdziwa gratka dla typo geeków. Koszt uczestnictwa jest wysoki i wiem, że wiele osób odstrasza, pomimo niższych cen obowiązujących do 15 sierpnia.

Nigdy nie byłam na ATypI, ale moim zdaniem warto wziąć udział w tej konferencji.

Dlaczego? Poniżej 10 powodów.

1. MASZ BLISKO

Od kilku lat obserwowałam komunikaty o kolejnych konferencjach – gdzie się odbędą? Może przelot samolotem i hotel nie będą aż tak drogie? Może uda mi się tam pojechać? W tym roku nie mogło być lepiej, bo ATypI będzie tuż pod moim nosem – w Warszawie. Bliżej być nie może, dlatego warto z tego skorzystać. Tym bardziej, że w Polsce ATypI odbędzie się dopiero po raz drugi – poprzednie było w 1975 roku. Ja nie chcę czekać kolejnych 40 lat na taką okazję, a Ty? :)

2. WARSZTATY

Wtorkowe warsztaty zostały podzielone na sześcio- oraz trzygodzinne. Te krótsze są oczywiście tańsze ($38 a całodniowe kosztują $75). Można się zapisać tylko i wyłącznie na nie i nic więcej. I wiesz co? Aż żałuję, że można wybrać tylko jedne zajęcia!

Przygotowano 13 warsztatów dla co najmniej 330 osób. To łącznie 91 godzin. Wybór jest naprawdę spory – od kaligrafii przez liternictwo aż po zagadnienia techniczne czy projektowanie krojów. Poprowadzą je między innymi Verena Gerlach, Martin Majoor, Adam Twardoch. Dlatego jeżeli nie masz zamiaru brać udziału w wykładach, skorzystaj przynajmniej z warsztatów – cena nie jest wygórowana.

3. WYKŁADY

Ilość wykładów jest imponująca: 62 wykłady, co daje ponad 24-godzinną dawkę wiedzy w ciągu 4 dni. Na środowym forum odbędą się dwie ścieżki – dotycząca technologii oraz druga, o profilu edukacyjno-biznesowym. Będą prowadzone równolegle w dwóch salach i będziesz mógł wybrać gdzie wolisz być. Możesz kupić bilet (teraz za $75) tylko na ten jeden dzień i myślę, że będziesz zadowolony – różnorodność wykładów zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy. W pozostałe dni (3-5) wykłady będą w jednej sali, ale patrząc na program – będzie ciekawie!

4. ATMOSFERA

Przez niemal cały tydzień Warszawę odwiedzi mnóstwo typo geeków nie tylko z całej Polski, ale z całego świata. To oznacza, że spotkasz mnóstwo osób, które kochają typografię tak samo jak Ty. Cudownie będzie móc na kilka dni otoczyć się ludźmi, których kręci typografia. Poza tym jestem przekonana, że atmosfera będzie rewelacyjna. Sądząc po recenzjach z ubiegłych lat – na pewno będzie super.

5. WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Jest kilka wydarzeń towarzyszących konferencji ATypI, takich jak piątkowe otwarcie wystawy TDC, sobotnia impreza w Muzeum Neonów czy niedzielne oprowadzanie po Muzeum Plakatu. Takiej kumulacji wydarzeń dotyczących typografii w Warszawie jeszcze nie widziałam. Na pewno będą też sprzedawane książki i inne gadżety związane z typografią po okazyjnych cenach.

6. WYKŁADOWCY

Jeżeli wśród prelegentów jest osoba, której projekty uwielbiasz lub którą podziwiasz, będziesz miał możliwość zobaczyć ją na żywo. Posłuchać wykładu. Może nawet podejść w przerwie i zamienić kilka zdań. To także świetna okazja, żeby posłuchać osób o których być może nie słyszałeś – może Cię zainspirują? Może spodobają Ci się ich wykłady? Ja na przykład chętnie posłucham jak przemawia na żywo Eric Spikermann czy Bruno Maag.

7. CIEKAWOŚĆ

Jestem bardzo ciekawa jak wygląda tak duża konferencja typograficzna, jak jest zorganizowana, co będzie się działo w trakcie, jacy ludzie się pojawią, o czym będzie mówił Eric Spikermann i nie tylko. Ciekawość to naprawdę dobry powód, szczególnie jeśli tak jak ja nie byłeś jeszcze na ATypI.

W dodatku dzięki uczestnictwu będziesz mógł mieć własne zdanie na temat tej konferencji. Skrytykujesz ją lub polecisz innym. Jeżeli Ci się spodoba – może zaczniesz odkładać pieniądze na kolejną edycję? :)

8. CENA (nie taka straszna?)

Udział w tegorocznym ATypI to niestety spory koszt. Długo czekałam aż pojawią się ceny biletów i szczerze mówiąc przekroczyły one moje oczekiwania.

W ubiegłym roku bilet na ATypI w Sao Paulo można było kupić za $235 i w koszcie były już warsztaty. W tym roku i tylko do 15 sierpnia za wszystkie wykłady i forum trzeba zapłacić $350 (jeżeli mieszkasz w Polsce patrz w cenniku na kolumnę Associate). Jeżeli dodatkowo weźmiemy udział w warsztatach, będzie to dodatkowe $38 lub $75, czyli łącznie ponad $400.

ALE w ubiegłych latach koszt razem z warsztatami przekraczał $525 i to w przedsprzedaży. Co więcej – będąc na miejscu nie ponosisz kosztów transportu, noclegu, przejazdów, jedzenia w innym kraju. Nawet jeżeli przyjedziesz z Krakowa czy Wrocławia, koszty będą niższe niż gdybyś chciał się wybrać na przykład do Sao Paulo. Dlatego koszty dla osób mieszkających w Polsce nie są tragiczne. Poza tym może masz rodzinę w Warszawie, która Cię przenocuje? Może znajomi akurat wyjechali na wakacje i zostawili puste mieszkanie?
Pomyśl.
Kombinuj.

Przyjeżdżając tylko na 1 dzień warsztatów nie musisz nocować. Przyjeżdżając na warsztaty i środowe forum wystarczy jeden nocleg, a moim zdaniem bardzo dużo skorzystasz.

Dlatego biorąc pod uwagę koszt – uważam, że warto wziąć udział w przynajmniej JEDNEJ aktywności. Tylko w warsztatach czy tylko w forum, których koszty są znośne. Oczywiście wszystko zależy od tego jak bardzo Ci zależy na udziale w ATypI i jak bardzo się tym interesujesz. Na pewno dobrze to przelicz, żeby później nie żałować, że odpuściłeś, a mogłeś przyjechać przynajmniej na warsztaty.

9. POLSKIE AKCENTY

Na każdej konferencji występują prelegenci z kraju, w którym się ona odbywa. Na tej nie zabraknie polskich akcentów. Zaprezentowane zostaną Warszawskie Kroje (nie mogę się doczekać aż je zobaczę!), o tworzeniu identyfikacji wizualnej Muzeum Warszawy opowie Anna Światłowska, wystąpią także Artur Frankowski, Jank Bajtlik, Adam Twardoch oraz wielu innych. Miło będzie posłuchać polskich prelegentów na tak prestiżowej konferencji.

W dodatku same miejsca w których będą się odbywały wykłady czy warsztaty są wyjątkowe – Instytut Sztuki Audiowizualnej (NInA), ASP w Warszawie, Muzeum Neonów czy Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

10. OKRĄGŁA, 60. KONFERENCJA

Konferencja w Warszawie będzie sześćdziesiątą z kolei, a to okrągła liczba (lubię okrągłe liczby). W dodatku dopiero po raz drugi odbędzie się w Polsce. W 1975 roku była to 19 z kolei konferencja (było blisko 20), tak więc tym razem nam się udało! :)

 

ATypI z pewnością nie jest dla każdego. Ale jeżeli interesujesz się typografią, ciekawią Cię tematy wykładów które są w programie i dostajesz gęsiej skórki na myśl, że weźmiesz udział w warsztatach z, przykładowo, letterpressu – uważam, że MUSISZ tam być!

 

Czy przekonałam Cię do wzięcia udziału w ATypI? A może już się zapisałeś? :)
Jeżeli byłeś już na ATypI, napisz czy Twoim zdaniem było warto?

Share: